فارسی   |   English
  منوی اصلی  
· خانه
· صفحه شخصی کاربر
· جستجو
· سوالات پرسیده شده
· لیست کاربران
· انتقادات و پیشنهادات
· مقالات
· ارسال خبر
· پیوندها
· دانلودها
· خروج
  سرویس خبری  
· درگذشت محقق نیکوکار، خانم دکتر کبیر سلمانی (سه شنبه، ۱۵ تیر ۱۴۰۰)
· درگذشت پدر مهندسی ژنتیک کشاورزی ایران (یكشنبه، ۱۶ خرداد ۱۴۰۰)
· تغییر ناگهانی یکی از مدیران ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی (شنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۹)
  اخبار مهم  
· معرفی «چهره‌ تاثیرگذار بر توسعه بیوتکنولوژی کشور» و «دانشور برتر جوان» (یكشنبه، ۳۱ مرداد ۱۴۰۰)
· وضعیت جهانی تولید و تجاری سازی گیاهان تراریخت در سال 2017 (سه شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۷)
· آنزیم تجزیه کننده پلاستیک (پنجشنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۷)
  مقالات آموزشی  
· ویروس کرونا چه مدت بر روی سطوح فعال می ماند (پنجشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۹)
· کریسپر به عنوان یک سیستم ایمنی در باکتری ها مقابل ویروس ها (یكشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۸)
· کریسپر چیست و چه کاربردهایی دارد؟ (چهارشنبه، ۰۲ مرداد ۱۳۹۸)
  فرصت های علمی  
· بیست و هشتمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی (چهارشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۸)
· دعوت به همکاری (سه شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۷)
· اولین دوره عملی تکنیک‌های ویرایش ژنومی (کریسپر) (دوشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۶)
  پیوندها  
· مرکز علمی بیوتکنولوژی و ژنتیک ایران (irbiogene)
· انجمن ژنتیک ایران
· انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران
· حمایت از کودکان نیازمند
· موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (محک)
· مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی
· شبکه پزشکی مولکولی ایران
· وبلاگ بیوتکنولوژی
· سرویس خبری ژنتیک و بیوتکنولوژی ایران
  آمار  
· آمار مشاهدات
· فعال ترین صفحات و کاربران


نتایج مطالعه ساختار ژنتیکی یک نوع سرطان ریه و امید به درمان آن
در تاریخ دوشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۱ توسط kasra

ژنتیک
پروژه ای موسوم به "اطلس ژنوم سرطان" با حمایت موسسه ملی بهداشت آمریکا انجام و نتایج آن به تازگی در نشریه نیچر چاپ شده است. این نتایج که در مورد ساختار ژنتیکی یک نوع سرطان شایع ریه موسوم به اسکواموس است، باعث امیدهایی در مورد امکان معالجه این سرطان شده است.

این سرطان که یک چهارم کل موارد سرطان ریه در آمریکا را تشکیل می دهد و باعث مرگ سالانه بیش از ۴۰ هزار نفر در این کشور می شود یعنی بیش از مجموع مرگ و میر سرطان های پستان، روده یا پروستات است. البته بیش از ۹۰ درصد کسانی که این سرطان را می گیرند سیگاری هستند.

تاکنون تصور می شد که مشخصات همه سرطان های اسکواموس ریه شبیه به هم است و اصولا سرطان ها بر اساس بافت یا اندامی که مبتلا می شود تقسیم بندی می شدند.
در نتیجه درمان های ارائه شده برای بیماران مبتلا به مثلا سرطان ریه هم مشابه بود.

اما حالا تصویر تازه ای در حال شکل گرفتن است. براساس مطالعه ژنتیکی سلول های سرطان اسکواموس ریه، این بیماری را باید با تغییرات مشاهده شده در دی ان اِی آن تعریف کرد. بنابراین درمانی که لازم است برای معالجه یک بیمار مبتلا به این سرطان تجویز شود شاید با دیگر بیمار مبتلا به همین سرطان فرق داشته باشد.

پروژه "اطلس ژنوم سرطان" در سال های اخیر با پیشرفت های بزرگ در زمینه تعیین توالی دی ان اِی ممکن شده است. در مطالعه تازه دانشمندان کلیه ژن های غدد سرطانی ۱۷۸ بیمار را نقشه برداری و آنها را با سلول های سالم مقایسه کردند.

ریچارد گیبز مدیر مرکز تجزیه ژنوم در کالج پزشکی بیلور در ویدئویی در وبسایت موسسه ملی بهداشت آمریکا می گوید: "تعیین توالی دی ان اِی فرآیندی است که در آن ما هر نوکلئوتید دی ان ای، یعنی هر جز دی ان ای که در نقشه ژنتیکی یک فرد وجود دارد را شناسایی می کنیم که شش میلیارد از آنها در هر سلول عادی در هر شخص وجود دارد. هنگام تعیین توالی دی ان ای در پروژه سرطان، اول تعیین می کنیم که آن شش میلیارد نوکلئوتید در سلول های عادی در آن شخص چه هستند و بعد بخشی از تومور شخص را برمی داریم و توالی دی ان ای در تومور را تعیین می کنیم." نتیجه اینکه پژوهشگران انواع جهش های ژنتیکی را پیدا کردند.

اما چه اتفاق می افتد که سلول ها سرطانی می شوند؟
لیندا چین مدیر علمی موسس بلفر در دانشکده پزشکی هاروارد در همان ویدئو توضیح داد که در سرطان، دی ان ای به صورت های مختلفی تغییر می کند. او می گوید: "اگر توالی های دی ان ای را یک کتاب فرض کنید، مثل این است که یک پاراگراف پاک شود یا دو بار تکرار شود یا یک صفحه چند بار تکرار شود یا اشتباه دیکته ای داشته باشید. یا مثلا وقتی که صفحات کتاب کنده شده و وقتی آنها را می چسبانید در جای اشتباه بچسبانید و هر کدام از این به هم خوردگی ها به قرائت اشتباه منجر می شود. در سطح سلولی وقتی این اشتباه تکرار می شود و به اشتباه های بیشتر منجر می شود، رفتار سلول عوض می شود و در نهایت وقتی این اشتباه ها از حد گذشت، سرطان روی می دهد."

اگر مطالعه تازه ملاک قضاوت باشد، در آینده پزشکان پیش از تصمیم گیری در مورد نوع درمان، ابتدا باید تشخیص دهند بیمار از چه جهش های ژنتیکی رنج می برد. یک مشکل این است که این جهش ها در همه بیماران یکی نیستند و هیچ جهش خاصی هم در مطالعه تازه بزرگ جلوه نمی کند.

خبر خوب برای مبتلایان به سرطان اسکواموس ریه اینکه بیش از نیمی از تومورهای این سرطان دارای جهش هایی هستند که ممکن است با داروهای تازه قابل درمان باشند.
به این ترتیب متخصصان می گویند که چشم اندازه تازه ای برای درمان این بیماری مهلک ترسیم شده است.

چندین دارو که ممکن است با آنها بتوان این سلول های سرطانی را هدف گرفت اخیرا به بازار آمده و تعدادی هم مراحل نهایی آزمایش را طی می کند. محققان می گویند که آزمایش های کلینیکی براساس اطلاعات تازه به زودی شروع خواهد شد تا معلوم شود این خزینه ارزشمند از اطلاعات ژنتیکی به چند نوع درمان منجر خواهد شد.


Copyright© 2005-2021, biotechnews.ir, All Rights Reserved. , Kasra Esfahani, PhD