فارسی   |   English
  منوی اصلی  
· خانه
· صفحه شخصی کاربر
· جستجو
· سوالات پرسیده شده
· لیست کاربران
· انتقادات و پیشنهادات
· مقالات
· ارسال خبر
· پیوندها
· دانلودها
· خروج
  کنگره ژنتیک  
پنجمین کنگره بین المللی و هفدهمین گنگره ملی ژنتیک ایران

15 تا 17 اسفند 1401

سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی

پوستر کنگره

  سرویس خبری  
· درگذشت محقق نیکوکار، خانم دکتر کبیر سلمانی (سه شنبه، ۱۵ تیر ۱۴۰۰)
· درگذشت پدر مهندسی ژنتیک کشاورزی ایران (یكشنبه، ۱۶ خرداد ۱۴۰۰)
· تغییر ناگهانی یکی از مدیران ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی (شنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۹)
  اخبار مهم  
· معرفی «چهره‌ تاثیرگذار بر توسعه بیوتکنولوژی کشور» و «دانشور برتر جوان» (یكشنبه، ۳۱ مرداد ۱۴۰۰)
· وضعیت جهانی تولید و تجاری سازی گیاهان تراریخت در سال 2017 (سه شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۷)
· آنزیم تجزیه کننده پلاستیک (پنجشنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۷)
  مقالات آموزشی  
· ویروس کرونا چه مدت بر روی سطوح فعال می ماند (پنجشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۹)
· کریسپر به عنوان یک سیستم ایمنی در باکتری ها مقابل ویروس ها (یكشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۸)
· کریسپر چیست و چه کاربردهایی دارد؟ (چهارشنبه، ۰۲ مرداد ۱۳۹۸)
  فرصت های علمی  
· بیست و هشتمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی (چهارشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۸)
· دعوت به همکاری (سه شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۷)
· اولین دوره عملی تکنیک‌های ویرایش ژنومی (کریسپر) (دوشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۶)
  پیوندها  
· مرکز علمی بیوتکنولوژی و ژنتیک ایران (irbiogene)
· انجمن ژنتیک ایران
· انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران
· حمایت از کودکان نیازمند
· موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (محک)
· مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی
· شبکه پزشکی مولکولی ایران
· وبلاگ بیوتکنولوژی
· سرویس خبری ژنتیک و بیوتکنولوژی ایران
  آمار  
· آمار مشاهدات
· فعال ترین صفحات و کاربران


تولید موش تراریخته در دانشگاه علوم پزشکی کردستان
در تاریخ یكشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۸۹ توسط irbiotechnews

تازه های بیوتکنولوژی
موش ترانسژنیکی که به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی کردستان کلیه سلول های قلبی و مغزی آن سبز است در این دانشگاه تولید شده است. در این روش، پس از تشکیل سلول تخم، DNA مورد نظر به داخل سلول تخم تزریق شده و بعد از لقاح موش تراریخته به طور طبیعی متولد شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از تولید نخستین موش ترانس ژنیک سبز در کشور خبر داد و گفت: این اقدام در راستای سیاست انتقال تکنولوژی و فناوریهای نوین پزشکی صورت گرفته است. دکتر طیب قدیمی با اعلام این خبر افزود: این توان تکنولوژی می تواند در زمینه تحقیقات سلولی مولکولی، تولید مدل بیماری ها و درمان آنها، اثربخشی، مصرف و تولید داروها و ... بسیار موثر باشد.

قدیمی یادآور شد: موش ترانسژنیک با رنگ سبز متولد شده و می تواند آغاز موفقیت های علمی برای محققان استان و کشور باشد.

وی افزود: این اقدام در راستای سیاستهای وزارت بهداشت در زمینه انتقال تکنولوژی و فناوری های نوین پزشکی و حمایت معاونت تحقیقات این وزارتخانه و تلاش محققین دانشگاه صورت گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان رسیدن به این دستاورد را حاصل تلاش چندین ماه محققان این دانشگاه بیان کرد و افزود: وزارت بهداشت برای آماده سازی و تجهیز آزمایشگاه مرکز تحقیقات سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکنون 350 میلیون تومان اعتبار اختصاص داده است. وی آمادگی دانشگاه علوم پزشکی کردستان را برای همکاری با سایر مراکز تحقیقات سلولی مولکولی کشور در زمینه در اختیار قرار دادن منابع و یافته های علمی این موفقیت اعلام کرد.

همچنین مدیر تحقیقات و امور اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به جزئیات تولید موش ترانسژنیک مذکور گفت: کلیه سلول های قلبی و مغزی موش تولید شده سبز است و از آنجایی که اساس این پروژه تزریق DNA است، می تواند این رنگ را به نسلهای بعدی خود منتقل کند.
دکتر عطاالله حیدری با اشاره به برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه سلولی و مولکولی، افزود: در این راستا دانشگاه فعالیت هایی را در آزمایشگاه تحقیقات سلولی و مولکولی اجرایی می کرد که با تبدیل آن به مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی این فعالیت ها ادامه یافت به گونه ای که یکی از محققان دانشگاه برای فراگیری تکنیک های مولکولی به خارج اعزام شد.

وی ادامه داد: پس از بازگشت این محقق به کشور، اجرای پروژه های تحقیقاتی تولید موش ترنس ژنیک آغاز شد و در نهایت موفق به تولید آن شدیم.

مدیر تحقیقات و امور اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، اساس این تکنیک را تزریق DNA به داخل سلول تخم دانست و خاطر نشان کرد: پس از تشکیل سلول تخم، DNA مورد نظر به داخل سلول تخم تزریق شد و بعد از لقاح، سلول های مورد نظر جایگزین شدند و موش سبز به طور طبیعی متولد شد.

وی با اشاره به اهمیت این پروژه، یاداور شد: این پروژه علاوه بر انجام تحقیقاتی در زمینه سلولی و مولکولی، دارای سه زمینه کاربردی است که شامل مدل سازی بیماریها، داروسازی و تولید حیوانات با ویژگیهای خاص است.

حیدری در این زمینه توضیح داد: با استفاده از این تکنیک می توان ژن خاصی که تولید کننده بیماری است را حذف و همچنین در خصوص حذف ژن ها مطالعات کرد از سوی دیگر دریافت اینکه حذف ژن ها چه علایمی را ایجاد می کند و در نهایت می توان پروتکل هایی را برای درمان بیماریها تدوین کرد نیز از این طریق امکان پذیر است.

وی با تاکید بر اینکه این مدل سازی تنها برای بیماریهایی در سطح سلولی و مولکولی قابل اجرا است، خاطر نشان کرد: از برنامه های آتی این دانشگاه تولید موش "آبی" و "قرمز" است.

مدیر تحقیقات و امور اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، تولید موشهای رنگی را نشان دهنده توانمندی کشور در زمینه دستکاری ژنتیکی دانست و ادامه داد: در حال حاضر موشی را تولید کردیم که کلیه سلول های قلبی و مغزی آن سبز است و نشان می دهد که ما توانایی دستکاری کنترل شده ژنتیکی را داریم و می توانیم با تست های مختلف این دستکاری را انجام دهیم.

وی توانایی توارث را از ویژگیهای مهم این موش ذکر و اضافه کرد: موش سبزی که متولد شد می تواند این رنگ را به نسلهای بعدی خود منتقل کند. قبلا موشهای "گورخری" در پژوهشگاه رویان تولید شد که قسمتی از بدن آنها بود اما قدرت توارث نداشتند در این پروژه چون اساس آن تزریق DNA به سلول تخم بود این موش به صورت طبیعی متولد شد.

وی ادامه داد: بر این اساس پروژه تولید موشهای ترانس ژنیک در 3 مرحله اجرایی می شود. مرحله اول تولید موش ترانس ژنیک بود و مراحل بعدی تولید موشهای knock out و knock in و شبیه سازی بر روی موشها برای بررسی عواملی چون پیری است که در دستور کار دانشگاه قرار دارد.

وی به جزئیات تولید موشهای knock out و knock in اشاره کرد و توضیح داد: دراین پروژه یک قسمت از ژن خاص حذف و یا اضافه می شود. مثلا ژن خاصی به عنوان عامل بیماری شناخته شده است حذف می شود و یک ژن دیگر که دارای ویژگیهای خاص است اضافه می شود.


Copyright© 2005-2022, biotechnews.ir, All Rights Reserved. , Kasra Esfahani, PhD