فارسی   |   English
  Ú©Ù†Ú¯Ø±Ù‡ ژنتیک  
پنجمین کنگره بین المللی و هفدهمین گنگره ملی ژنتیک ایران

15 تا 17 اسفند 1401

سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی

پوستر کنگره

  Ø³Ø±ÙˆÛŒØ³ خبری  
· Ø¯Ø±Ú¯Ø°Ø´Øª محقق نیکوکار، خانم دکتر کبیر سلمانی (سه شنبه، ۱۵ تیر ۱۴۰۰)
· Ø¯Ø±Ú¯Ø°Ø´Øª پدر مهندسی ژنتیک کشاورزی ایران (یكشنبه، ۱۶ خرداد ۱۴۰۰)
· ØªØºÛŒÛŒØ± ناگهانی یکی از مدیران ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی (شنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۹)
  Ø§Ø®Ø¨Ø§Ø± مهم  
· Ù…عرفی «چهره‌ تاثیرگذار بر توسعه بیوتکنولوژی کشور» Ùˆ «دانشور برتر جوان» (یكشنبه، ۳۱ مرداد ۱۴۰۰)
· ÙˆØ¶Ø¹ÛŒØª جهانی تولید Ùˆ تجاری سازی گیاهان تراریخت در سال 2017 (سه شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۷)
· Ø¢Ù†Ø²ÛŒÙ… تجزیه کننده پلاستیک (پنجشنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۷)
  Ù…قالات آموزشی  
· ÙˆÛŒØ±ÙˆØ³ کرونا Ú†Ù‡ مدت بر روی سطوح فعال Ù…ÛŒ ماند (پنجشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۹)
· Ú©Ø±ÛŒØ³Ù¾Ø± به عنوان یک سیستم ایمنی در باکتری ها مقابل ویروس ها (یكشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۸)
· Ú©Ø±ÛŒØ³Ù¾Ø± چیست Ùˆ Ú†Ù‡ کاربردهایی دارد؟ (چهارشنبه، ۰۲ مرداد ۱۳۹۸)
  ÙØ±ØµØª های علمی  
· Ø¨ÛŒØ³Øª Ùˆ هشتمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی (چهارشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۸)
· Ø¯Ø¹ÙˆØª به همکاری (سه شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۷)
· Ø§ÙˆÙ„ین دوره عملی تکنیک‌های ویرایش ژنومی (کریسپر) (دوشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۶)
  Ù¾ÛŒÙˆÙ†Ø¯Ù‡Ø§  
· Ù…رکز علمی بیوتکنولوژی Ùˆ ژنتیک ایران (irbiogene)
· Ø§Ù†Ø¬Ù…Ù† ژنتیک ایران
· Ø§Ù†Ø¬Ù…Ù† بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران
· Ø­Ù…ایت از کودکان نیازمند
· Ù…وسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (محک)
· Ù…رکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی
· Ø´Ø¨Ú©Ù‡ پزشکی مولکولی ایران
· ÙˆØ¨Ù„اگ بیوتکنولوژی
· Ø³Ø±ÙˆÛŒØ³ خبری ژنتیک Ùˆ بیوتکنولوژی ایران


بیوتکنولوژی در کره جنوبی
در تاریخ پنجشنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۸۸ توسط irbiotechnews

بیوتکنولوژی کشورها این مقاله بخشی از سلسله مطالبی درباره وضعیت بیوتکنولوژی در کشورهای در حال توسعه موفق در این زمینه است. این مطالب از شماره 3 جلد 24 مجله Nature Biotechnology که در ماه مارس سال 2006 میلادی به چاپ رسیده ترجمه شده است. در این قسمت چشم انداز بیوتکنولوژی در کره جنوبی ارائه شده است.

بیوتکنولوژی دیگر مختص اقتصاد کشورهای غربی نیست. گروهی از کشورها از چهار گوشه جهان، روند رو به رشد استفاده از فرصت ها در بیوتکنولوژی را خارج از مرزهای اروپا وآمریکای شمالی ،آغاز کرده اند.
از زمان پیدایش بیوتکنولوژی نوین در دهه 1970 میلادی، ایالات متحده آمریکا و پس از آن اروپا، صنایع بیوتکنولوژی را در دست داشتند. نسخه 2005 گزارش جهانی بیوتکنولوژی از گروه مشاوران Ernest&Young که شاید معتبرترین گزارش سالانه در اقتصاد بیوتکنولوژی باشد، حاکی ازآن است که استرالیا، رژیم اشغالگر قدس، چین وهند به ترتیب رتبه های پنجم، هشتم، نهم و یازدهم بیوتکنولوژی را در جهان دارند. این در حالی است که کشورهای دیگری مثل کوبا، ژاپن و تایوان نیز در مرحله رشد و شکوفایی در زمینه بیوتکنولوژی می باشند. همچنین چندین اقتصاد در حال رشد دیگر مثل برزیل، شیلی، سنگاپور، آفریقای جنوبی وکره جنوبی در حال جهش آغازین در بخش بیوتکنولوژی می باشند.

بیوتکنولوژی درکره جنوبی
کره جنوبی طی ده سال گذشته بیوتکنولوژی را به عنوان یک بخش راهبردی پیش برده است. بین سال های 2002-1999 به طور بی سابقه ایی 600 شرکت در این زمینه در این کشور تاسیس گردید. این جهش ناگهانی نتیجه برنامه دولت کره جنوبی بود که "برنامه بیوتکنولوژی 2000 " نامیده شد. وزارت بازرگانی، صنعت و انرژی با این هدف که کره جنوبی تا سال 2010 یکی از 7 قدرت برتر بیوتکنولوژی دنیا باشد، از طرح مذکور حمایت کردند. علی رغم آغاز بسیار خوب وهدف بلند پروازانه دولتمردان این کشور در حال حاضر (سال 2006) تنها 200 شرکت فعال باقی مانده اند. نکته دیگر این که بیشتر این شرکت ها به جای نوآوری در تولید داروهای زیستی، تمرکز خود را روی ارائه خدمات و تدارکات تشخیصی معطوف داشته اند. این امر منعکس کننده عدم بلوغ و تکامل این بخش در این کشور می باشد، علاوه بر این که گسترش تجاری هنوز غلبه خود را بر تحقیقات حفظ کرده است.

از سال 2000 تا 2007 کره جنوبی سرمایه گذاری 4/4 بیلیون دلاری در زمینه بیوتکنولوژی انجام داده است. هم چنین در ده سال گذشته شاهد افزایش سرمایه گذاری مخاطره آمیز و گشوده شدن دریچه دو بازار بورس و سهام به روی تبادلات بورس می باشیم. اولین روزنه برای پیشرفت بیوتکنولوژی در سال 2000 بود و دومین روزنه ی پیشرفت از اوایل سال 2005 آغاز شد هنگامی که بورس کره تدارکات ویژه ای را برای امکان رشد سریع شرکت ها و عمومی سازی اعلام نمود.

قبل از تغییر قوانین که در ماه مارس سال 2005 صورت گرفت، برای شرکت های بیوتکنولوژی امکان ورود به بورس وجود نداشت مگر این که آنها سطح قابل توجهی از سود ومنافع را در سال داشتند. تنها استثناء در این مورد شرکت ماکروژن سئول بود که اولین شرکت بیوتکنولوژی بود که به بازار بورس کره جنوبی وارد شد.

شرکت های بیوتکنولوژی کوچکتر از طریق معامله پایاپای با شرکت های بزرگتر فرصت رشد پیدا کرده و راه را برای امنیت سرمایه گذاری در جهت گسترش محصولات خود گشودند.

به منظور ایجاد یک بخش کار آمد بیوتکنولوژی در کره جنوبی، شرکت ها نیاز به ارتباط پیوسته با شرکت های دارویی دارند و همچنین شرکت های سرمایه گذاری مخاطره آمیز باید سرمایه گذاری بیشتری در این بخش انجام دهند.

سیمای کلی بخش بیوتکنولوژی در کره جنوبی
در سال 2000 دولت کره جنوبی با طرح "برنامه بیوتکنولوژی 2000" استراتژی خود را برای توسعه بخش بیوتکنولوژی این کشور اعلام کرد. به واسطه این طرح و حمایت وزارتخانه های مربوط، شاهد سرمایه گذاری در این زمینه به صورت تاسیس شرکت های گوناکون بودیم.

نقاط قوت و محیط تجاری بیوتکنولوژی کره جنوبی

• نقاط قوت
- سطح علمی قوی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی
- زمینه مساعد برای تشویق تولیدات ابتکاری
- شرکت های سرمایه گذار مخاطره آمیز بسیار پیشرفته
- نیروی کار دانشمند با مهارت های بالا
- توانمندی در زمینه هایی مانند : ژنومیکس، تکنولوژی ریز آرایه، انتقال هسته سلول های سوماتیک، اندام های مصنوعی وحیوانات ترانسژنیک.
- چندین شرکت سرویس هایی مثل ژنوتایپینگ وسنتز الیگونوکلئوتید را انجام می دهند.

• وضعیت اعتبارات
- دولت در قالب وام و معافیت های مالیاتی از بخش بیوتکنولوژی حمایت می کند.
- منابع تجاری دیگری ازجمله مالکان، بانک ها، شرکت های بیمه و شرکت های اوراق بهادار نیز در بخش بیوتکنولوژی کره جنوبی وارد شده اند.
- با افزایش تعداد سرمایه گذاری های مخاطره پذیر از سال 2000 در بیوتکنولوژی، چندین شرکت اختصاصی سرمایه گذاری مخاطره پذیر در این بخش بنا نهاده شده است.

منبع: Nature Biotechnology